AUTONOMNÍ ÚDRŽBA

Zvládají vaši operátoři výroby reagovat na problémy včas? Udržují zařízení v bezchybném chodu? Mají jasno ve svých kompetencích?

Autonomní údržba je nástrojem sloužícím ke stabilizaci, řízení a zabezpečení optimálních provozních podmínek. V rámci štíhlé výroby a dosažení Totálně produktivní údržby jde o nenahraditelný prostředek.

První identifikaci problému zvládnou nejlépe pracovníci výroby. Proto je důležité seznámit je se 7 kroky samostatné údržby. Trénink lektorů ESCARE je provede každým stupněm a ukáže jeho přínosy pro chod celé firmy.

 

Cílem prvního kroku je umožnit operátorům vyhledat nedostatky zařízení a ověřit si, že čištění je zároveň kontrolou. Drobné abnormality totiž mohou vést k závažným poruchám. Následně je v rámci samostatné údržby nutné eliminovat zdroje znečištění a stanovit standardy čištění zařízení. Třetím krokem se nastaví autonomní mazání a péče o stroj. Čtvrtý krok zahrnuje všeobecnou kontrolu. Ta je důležitá pro definování klíčových znaků, podle nichž pracovník pozná, zda je zařízení v pořádku či nikoli. V rámci samostatné kontroly (5. krok) přehodnocují pracovníci příčiny poruch z minulého období. Poté mohou pracovat na zavedení organizace, pořádku a žádoucím rozvoji samostatné údržby.

Během implementace balíčku TPM nebo praktického tréninku ESCARE odhalíte hlavní příčiny vzniku poruch strojů, naučíte se principy autonomní údržby používat i plánovat, pochopíte, jak TPM implementovat.

Kde se s metodou potkáte?

nejnovější blogy pro metodiky

TPM (Totálně produktivní údržba)
V poslední době jsem se několikrát setkal s tím, že ve firmách zásadně zjednodušují pojem TPM (Total productivity maintenance) a spojují si ho pouze se samostatnou (autonomní) údržbou. To je…

novinky ze světa štíhlé výroby, efektivních procesů a inovací rovnou do vašeho mailboxu