Gemba walk

Jak to jde? Jste spokojený? Co vám brání splnit dnešní cíl?

Jednoduché otázky, díky kterým manažer nebo vedoucí své lidi podpoří, pomůže jim řešit problémy a dlouhodobě buduje jejich odpovědnost za výsledek firmy. Gemba walk je způsob, jak naslouchat, a možnost, jak zajistit permanentní rozvoj procesů.

Ale pozor – Gemba walk není kontrola, bezúčelná pochůzka či příležitost vytýkat zaměstnancům chyby. Jde o plánovanou, pravidelnou činnost manažera, během které má šanci přemýšlet s nimi nad aktuálními tématy. Jde o dovednost, již se manažer potřebuje naučit. Jeho nepřítomnost v provozu totiž vzbuzuje nedůvěryhodnost a neochotu zaměstnanců se na něj obracet.

Trénink Gemba walk je poměrně krátký. Lektoři a moderátoři ESCARE představí návrh pravidel a s manažerem vyrazí do procesu, do výroby. Mají tak možnost ho během Gemby stínovat. Po ukončení mu dají zpětnou vazbu, proberou, co bylo zbytečné, co se podařilo. Zároveň mu pomáhají s identifikací nejdůležitějších sdělení, kterých se mu dostalo.

Také při této metodice je vhodné využít výhod vizualizace.

Buďte se svými lidmi v reálném kontaktu, na jednom místě a s otevřenou myslí. Úkolem vedoucího pracovníka není dělat za ně rozhodnutí, ale zajišťovat jim ty nejlepší podmínky pro práci.

Kde se s metodou potkáte?

novinky ze světa štíhlé výroby, efektivních procesů a inovací rovnou do vašeho mailboxu