Štíhlá logistika není obecně zavedený pojem. Mezi průmyslovými inženýry ho používáme ve spojení s LEAN myšlením a logistickými procesy. Logistika je často pro různé podniky jiným pojmem. Pro spoustu z nich je logistika degradována na zajištění pouhého skladového hospodářství. Myslím si, že je to žalostně málo. Logistika určině nespočívá jen v regálech a vysokozdvižných vozících. S logistikou je potřeba začít již v etapách vývoje, přípravy výroby a projektování podniků. Zásadně to ovlivní následnou efektivitu logistických procesů a možnosti jejich rozvoje.
Setkávám se poměrně často s tím, že logistika se řeší až expost. Tzn. existuje lay-out pro zařízení, jsou navržena zařízení, jsou definovány kontrolní stanoviště a z logistiky většinou existují definované expediční obalové jednotky, ale z pohledu logistiky nic víc a to znamená většinou jediné – velké problémy. Obecně málo firem má definovaný logistický koncept a řeší logistiku, jak z pohledu materiálového toku, tak z pohledu informací. Většinou se spoléhá na to, že se to nějak vyřeší samo. Tento stav si většinou spojuji s tím, že logistika je zjednodušeně řečeno režie. Tzn. nepočítá se s navyšováním a stávající si s tím musí nějak poradit. Řeší se tedy především z pohledu investic a nákladů, ale většinou chybí pohled produktivity, efektivity, spolehlivosti.
Je otázka, jak se vůbec na logistiku dívat? Co by měla zajišťovat? Když jsem řídil výrobu, snažil jsem se o to, abychom logistiku chápali jako proces. Pokud má logistika zajistit materiálový tok, tak musí kontrolovat a řídit, jak fyzický tok materiálu, tak informace, který tento tok ovlivňují. Logistiku jsme nastavili tak, aby řídila vstupy přes dispoziční nákup, interní toky tzn. plánování, sklady, zásobování pracovišť a interní transporty a také výstupy přes expedici a řízení dopravy. V rámci toho byla logistika schopná propojit všechny tyto části, aby na sebe efektivně navazovali a zároveň převzala odpovědnost za to, že se bude vše zlepšovat ve prospěch zákazníka a to externího, tak interního tedy výrobu.
Tímto uspořádáním jsme se snažili o to, aby logistika mohla bez problému naplnit její přidanou hodnotu v systému:
a tím plnila její základní cíl. Zrychlovat tok výrobků systémem, tak abychom zvyšovali flexibilitu vůči zákaznickým požadavkům.
Je zajímavé, že i když léta hovoříme o principu Just in Time, který obsahuje principy tahu, levelingu, kvality, pravidelnosti a další, tak jen málo podniků se v logistice tyto myšlenky snaží implementovat. Sami si položte otázku zda máte pro vaše procesy zpracované Value Stream Mapy budoucího stavu. Tzn. víte kam v logistice směřujete, o co se snažíte, jak zvýšíte přidanou hodnotu celého řetězce, abyste zlepšili svou pozici vůči zákazníkovi.
Máte Štíhlou logistiku? Zodpověďte si následující otázky:
Tomáš Stöhr
Problémy byly, jsou a budou. Jsou součástí jakékoliv organizace. Spolupráce lidí, složitost procesů, nároky zákazníků, nestabilita, náhodné jevy to vše ovlivňuje vznik problémů. Základní úlohou pracovníků je vzniklé problémy řešit. Bohužel u toho často zústává a problémy se pouze „řeší“. Jen malá část z nich, se skutečně vyřeší. Ne každá organizace se zabívá řešením problémů systematicky. Řešení problémů je proces. Jako každý proces se dá popsat a standardizovat. To pomáhá v jeho produktivitě a výsledné kvalitě. Ukažme si, jak nastavit strukturovaný proces pro řešení problémů a tím systematicky podpořme efektivitu řešení problémů napříč organizací.
Ať je společnost malá o jednotkách zaměstnanců nebo velká s tisíci pracovníky, je třeba vyrábět rychle, levně a efektivně. Jak vypadá efektivní systém výroby? Jak probíhá LEAN Transformace a jak se tvoří výrobní systém? Přijďte na jednodenní trénink našlapaný praktickými tipy pro štíhlou výrobu od našich zkušených lektorů.
Materiálový tok prochází celým podnikem a v současné době stále více vzrůstají požadavky na jeho efektivitu. Jak jednoduše se na složitost materiálových toků podívat z nadhledu a pomocí jednoduché metody mapování toku hodnot zjistit problémové oblasti a navrhnout efektivní budoucí stav? Pojďte si spolu se zkušenými lektory vyzkoušet tuto metodu a po návrhu zlepšení zjistit její dopad do skutečné výroby.
Týmová práce je vyšší úroveň organizace práce a je nezbytnou podmínkou pro úspěšné zvládnutí nároků vyplývajících z LEAN filosofie. Slovo TÝM (z angl. team, původní význam „spřežení“) je skupina lidí, která společně plní nějaký úkol nebo chce dosáhnout určitý cíl, což je možné jen při spolupráci všech členů. Týmová práce vychází z potřeby co nejvíce využít potenciál zaměstnanců, jejich schopnosti nápady a um ve prospěch firmy.
Šneka považujeme v přírodě za pomalého tvora. Jeho obvyklá rychlost je 6 – 11 m za hodinu. Proč se tedy výrobky v naších výrobách mnohdy pohybují až 10x pomaleji. Jak jejich rychlost zvýšit? Jak zajistit spolehlivost dodávek zákazníkovi? Jak udržet nízké zásoby? Jak efektivně plánovat? Tyto a jiné otázky týkající se logistické problematiky vám zodpoví naši zkušení lektoři během jednodenního tréninku na lean logistiky.
Tvorba lay-outu výroby, skladu, kanceláře či jiných procesně orientovaných pracovišť ovlivňuje zásadním způsobem efektivnost procesu a může chytře podpořit tok materiálu, produktivitu práce a komunikaci na pracovišti. Na našem tréninku budete mít jedinečnou možnost naučit se tvořit efektivní lay-out pracoviště interaktivní formou a pochopit při tom, jak tuto znalost aplikovat v praxi.