TWI – Správný trénink zaměstnanců

Potřebujete proškolovat nové zaměstnance? Měníte výrobní postup? Musíte se přizpůsobit rostoucí poptávce? Nepodceňte přípravnou fázi a věnujte maximální pozornost tréninku zaměstnanců. Training Within Industry (TWI) vychází z programu americké armády, později byl upraven Toyotou a dodnes patří k nejefektivnějším způsobům zaučování lidí.

TWI je nástrojem podporujícím standardizaci. Díky ní redukuje náhodné chyby, zvyšuje bezpečnost práce, zlepšuje komunikaci, upevňuje pracovní disciplínu a vyjasňuje postupy.  Pokud se má zaměstnanec skutečně účinně ve své práci posouvat, měl by tak činit pod dohledem zkušeného trenéra.

„Setkáváme se s tím, že v průmyslových organizacích trenéry obvykle mají, nicméně se jim v trénování lidí příliš nedaří. Nepoužívají totiž pro předávání instrukcí správný postup,“ vysvětluje lektor ESCARE. Pro firmy je proto výhodné nechat do provozu nahlédnout odborníka, který se stávajícími trenéry může pracovat, nebo je přímo vybere. Trenérem však vždy musí být někdo „zevnitř“.

Díky metodice TWI standardizace se trenér naučí, jak zaměstnance instruovat, a to bez jakýchkoli vizualizací, jak bývá obvyklé. Společně se zaměstnancem rozeberou konkrétní operaci v krocích: co se má dělat, jak se to má dělat (včetně klíčových bodů pomáhajících zjednodušit detaily práce a přidávajících smyslové poznatky) a proč se to má dělat. Součástí tréninku je tréninkový manuál.

„Trenér by měl operaci předvést nejméně třikrát za sebou a každý krok podrobně vysvětlit. Po diskuzi a vyjasnění podrobností totéž zopakuje zaměstnanec. Nakonec je to trenér, kdo rozhodne, že trénovaný operaci zvládl a může ji provádět samostatně,“ dodává lektor.

 

Kde se s metodou potkáte?

novinky ze světa štíhlé výroby, efektivních procesů a inovací rovnou do vašeho mailboxu