NIVELIZACE

Požadavky zákazníků nepřicházejí plynule. Aby byla výroba v čase vyvážená a materiálově vyrovnaná, je potřeba co nejlépe harmonizovat využití strojů a zapojení lidí. Nivelizace pomáhá nastavit pro každý výrobní den stejný nebo podobný režim. Řeší tak problémy s výkyvy v poptávce, snižuje zásoby a zpřesňuje dodávky.

Nivelizace přináší plynulost výroby. Eliminuje tedy možné chyby spojené s náročným organizováním, optimalizuje náklady a vyrovnává jak interní komunikaci (s prodejem, plánováním), tak externí (se zákazníkem). „Při zavádění metodiky Nivelizace se musíme zamyslet nad požadavky zákazníka a rozvrhnout výrobkové množství a výrobkový mix na všechny plánované dny. Systém umožňuje nevyrábět přesně podle toho, jak přicházejí objednávky, ale uchopit jejich celkový objem v daném čase a rozvrhnout výrobu tak, že produkuje stejná množství a stejný mix výrobků v potřebném čase,“ popisuje lektor ESCARE.

Ze zkušeností s řadou výrobních podniků jmenuje také úskalí, na která v rámci Nivelizace manažeři narážejí: „Například nemusí být snadné zvládnout kalkulaci, pokud sortiment rozdrobíte. Každá situace si navíc žádá nalezení jedinečného principu plánování výroby. Vše lze ale dobře zvládnout. Výsledkem je stabilita výroby a plnění plánu, schopnost dodat zakázku včas a v neposlední řadě je zmírněn tlak na zaměstnance, kteří pracují systémově a podle jasného rozvrhu.“

Kde se s metodou potkáte?

novinky ze světa štíhlé výroby, efektivních procesů a inovací rovnou do vašeho mailboxu